SOOVITUSED PILDISTAMA TULEKUKS
Selleks et eesootav fotosessioon oleks võimalikult edukas ning tulemus vastaks Sinu soovile, jagan mõned omapoolsed soovitused millele võiksid ennem pildistama tulekut kindlasti korra mõelda.
- Räägi mulle oma mõtetest
Mõtle läbi, milliseid pilte sa hiljem kodus fotoalbumis või pildiraamis näha tahad, sest sellest oleneb juba kasvõi see kuskohas me pilte teeme. Kas soovid pildil poseerida ja kaamerale naeratada või hoopis perega suheldes-mängides-jalutades pildile jääda? Enamasti kombineerin sessiooni nii, et galerii sisaldaks sulle nii sätitud pilte kui ka tabatud hetki. Sinu soov aitab mul mõista kumbasid sa sellelt sessioonilt rohkem ootaksid.
Mõtle, kas sul on plaanitavatest fotodest oma kindel nägemus olemas, või jääb kogu mängumaa fotograafile? Fotograafina juhendan muidugi alati ka läbi kaamerasilma, et pilt kõige paremini õnnestuks ning pakun jooksvalt omaltpoolt erinevaid mõtteid kus ja milliseid pilte teha. Räägi oma mõtted kindlasti ennem sessiooni (ning ka sessiooni ajal) minuga läbi.
- Millised oleksid sinu pilditöötlus soovid?
Mina töötlen kõiki pilte ükshaaval käsitsi ning ei kasuta oma töös filtreid või muid pre-setinguid. Mulle meeldib võtta aega ja nokitseda, et jõuda iga pildiga tulemuseni millega just täpselt nii rahul olla et see pilt mulle endale väga meeldib. See ongi loov-fotograafia, kus ühest pildist kunstiteose loomiseks kulub tihti 45 minutit. Aga tulemus on alati seda väärt.
- Kindlasti mõtle läbi riietus
Loov-fotograafina on minule riietuse valik meie sessioonil väga oluline, sest sellest sõltub kõik muu. Riietus ise on juba pool pilti, seega mõtle hoolikalt millisena sa ennast või oma peret pildil näha tahad. Looduses pildistades lähtu looduse enda värvidest. Sügisel eelista ka riietuses sügistoone ning talvel pigem heledamaid / mahedamaid värve. Mõlemal hooajal eelista kudumeid ning väldi kirkaid värvitoone mida looduses ei kohta. Talve ja sügispildid teevad eriti mõnusaks käpikud, sallid ja tutimütsid. Suvel on alati ilus aegumatu valge, kuid musta värvi soovitaks looduses pildistades pigem vältida.
Kui tuled pildistama perega siis jälgi et pereliikmete riietus pildil oleks pigem ja omavahel kokku sobiv - näiteks valige üks ühiselt kantav värvitoon mille ümber kogu grupi riietus kujundada. Kindlasti soovitan võimalusel vältida suuri mustreid, tugevaid kontraste ning särke millel on peal kirjad või pildid. Tutvu kindlasti ka kodulehel leitavate soovitustega riietuse valikuks ning ära karda minult nõu küsida - olen alati rõõmuga abiks.
- Kas tahaksid kasutada ka rekvisiite?
Kui sul on mõnest pildist oma kindel nägemus ning selleks on vaja mõnda rekvisiiti, siis mõtle kas ja mida sa saaksid sessioonile kaasa võtta. Tihti on rekvisiiti vajavad pildid sellised mis jutustavad mõnda lugu - näiteks kasvõi lapse mälestusese. Jaga seda visiooni minuga ning ehk saan ka rekvisiidiga abiks olla. :)
- Ära unusta ka soengut ja jumestust
See kehtib ennekõike stuudiofotode ja erisessiooni pildistamise puhul ning kindlasti räägime me selle sessiooni eelse konsultatsiooni käigus täpsemalt läbi.
- Tule sessioonile puhanuna ning heas tujus
Pilt ütleb rohkem kui 1000 sõna ning mina juhendan klienti alati tundma ennast pildil võimalikult mugavalt. Miks? Sest kui sa oled krampis, väsinud või tunned ennas poosis ebamugavalt siis jääb see ka pildilt peegelduma. Juhendades annan endast parima et pilt läbi kaamerasilma võimalikult hästi õnnestuks, kuid kui oled ise puhanud, söönud ja tunned ennast hästi, siis on parimat tulemust kindlasti lihtsam saavutada.
- Võta kaasa endale vajalikud asjad
Kui soovid vahepeal juukseid kammida, mõnda riideeset vahetada või kasvõi juua, siis mõtle see aegsasti läbi ja võta endale vajalikud asjad kaasa. Kui tuled pildistama lastega siis on lohutuseks või tähelepanu haaramiseks hea kaasa võtta mõni lemmik mänguasi (aga jäta see alguses võimalusel pigem peitu), väike snäkk või kasvõi niiskete salfakate pakk ootamatuteks olukordadeks. Kõik mis aitab sinu enesetunnet parandada aitab kaasa ka hästi õnnestunud sessioonile.
- Tee lastega ennem pildistamist eeltööd
Lastele on pildistamine tihti uus ja võõras asi, eriti kui nad pole varem fotograafi kaamera ees käinud. Räägi kodus rahulikult lapsega ennem pildistama tulekut läbi mida see endast kujutab. Uurige näiteks koos albumist varasemalt fotograafi juures tehtud pilte. See kõik aitab vähendada lapse hirmu ja ärevust eesootava suhtes ning laps teab ennast rohkem toimuvaks valmis panna. Räägi lapsega läbi ka tema mõtted ja soovid - ehk on tal oma eelistus, mida ta sooviks selga panna või mis soenguga pildile jääda? Mõni kaisuloom või mänguasi mida kaasa võtta? Või hoopis mõni vahva pildistamispoos mida katsetada? Räägi lapsega läbi ka oma soovid, et laps teaks mida sa temalt sessioonil ootad.
Väiksemate laste puhul veendu, et lapsel oleks pildistama tulekuks kõik hästi - kõht täis, uni magatud ja tuju võimalikult hea. :) Võta kaasa vajalikud vahendid ootamatuteks olukordadeks - näiteks niiskete salvrätikute pakk, lutt, vahetusmähkmed ja -riided. Tihti leiab paha tuju puhul abi ka väikesest maiustusest.
- Loo endale vajadusel tagavaraplaan
See on vajalik õues pildistamisel. Ilm on meil nagu ta on ja alati ei saa ka ette planeerides 100% kindel olla. Oled sa mõelnud mis saab siis kui meie pildistamise ajal sajab ootamatult vihma või on hoopis tugev tuul? Kui tunned et ilm võib sessioonil mõjutada sinu tuju, siis on hea läbi mõelda varuplaan. Kas sul on ehk kodus vahvad värvilised vihmavarjud mida igaks juhuks kaasa võtta? Või toredad tutimütsid mida tuulisel ilmal pähe panna, et juuksed ringi ei lendleks? :) Kindlasti saame pildid tehtud ka nendeta, aga kui tunned ennast ja tead et selline asi võib pildistamisel sinu tuju rikkuda, siis mõtle see koht aegsalt enda jaoks läbi ning anname koos parima et tulemusega võiksid kõik rahule jääda.